Bielizna termoaktywna – jakie są jej zalety?

Bielizna termoaktywna jest bielizną specjalnie stworzoną na potrzeby treningu, idealnie przylega do ciała i pozwala skórze oddychać. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, dlatego jest tak doceniana przez osoby aktywne. Idealnie się nadaje zarówno na mroźną zimę jak i upalny letni dzień, bo zapobiega i wyziębieniu, i przegrzaniu. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć jakie inne funkcje oferuje bielizna termoaktywna.

Oddychająca ochrona

Bielizna termoaktywna nadaje się do ćwiczeń tak i na podwórku, i pod dachem na siłowni czy w domu. Jest polecana szczególnie sportowcom, którzy uprawiają dyscypliny sportowe w trudnych warunkach pogodowych, gdy należy zapewnić ciału dodatkową ochronę. Na bieliznę termoaktywną składają się dwie warstwy grubej, specjalistycznej dzianiny syntetycznej. Pierwsza warstwa pełni funkcję odprowadzania ze skóry potu i pary wodnej. Bielizna termoaktywna jest tak zaprojektowana, aby szybciej odparowywać wilgoć niż ją wchłaniać, co jest przeciwieństwem bawełny, która ją zatrzymuje w swoich włóknach. Dzięki temu skóra jest sucha nawet gdy jesteśmy na bardzo intensywnym treningu fizycznym.

Gwarancja izolacji termicznej

Druga warstwa bielizny termoaktywnej pozwala na regulację temperatury ciała na dwa sposoby: gdy na zewnątrz jest zimno, chroni przed przenikaniem chłodu przez bieliznę do ciała i przed utratą ciepła na zewnątrz. Dzięki temu utrzymywana jest optymalna temperatura ciała bez względu na panujące warunki. Nawet w przypadku nadmiernego wychłodzenia bądź przegrzania organizmu.

Większa swoboda ruchów

Bielizna termoaktywna wykonana z dobrej jakości materiałów zazwyczaj jest bezszwowa (produkuje się ją za pomocą specjalnych technik dziewiarskich 3D), co pozwala na idealne dopasowanie się do ciała, zapewnienie maksymalnej swobody ruchów, brak uciskania i obcierania skóry a to wszystko maksymalizuje komfort noszenia. Warto zwrócić przy zakupie uwagę na to czy model posiada bezuciskowe ściągacze w pasie , które zapobiegają zsuwaniu się bielizny w trakcie ćwiczeń.

Pożegnaj się z brzydkimi zapachami potu

Bielizna termoaktywna dobrej jakości powinna zawierać w swoim składzie nić srebrną, która niweluje zapach potu dzięki bakteriobójczym właściwościom. Innym pożądanym składnikiem o podobnym działaniu są tkaniny polipropylenowe, które ograniczają powstawanie nieprzyjemnych zapachów przez niszczenie odpowiedzialnych za ich produkcję bakterii, które znajdują się w pocie.

Uwaga: Bielizna termoaktywna może powodować alergie

Najczęściej jest produkowana z takich tkanin jak rhovylon i rhovyl’as, coolmax, thermolite, różnych rodzajów “bieliźnianego” polartecu i podobnych tkanin np. PowerDry, polarsoft stretch, a nawet z naturalnej wełny z merynosów (z owiec rasy merynos) i innych materiałów. Są to tkaniny, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z metką bielizny termoaktywnej przed zakupem, sprawdzić, czy jest wykonana z antyalergicznej dzianiny, która nie będzie uczulać i nie spowoduje podrażnień.

Rodzaje bielizny termoaktywnej:

-Cienka – nie daje prawie żadnej ochrony cieplnej, ale za to najlepiej odprowadza wilgoć. Poleca się ten typ bielizny osobom, które ćwiczą bardzo intensywnie i potrzebują wentylacji. Warto zwrócić uwagę również na to, że taka bielizna świetnie chroni przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV.

-Średnia- Jest to kompromis pomiędzy komfortem cieplnym a odprowadzaniem wilgoci ze skóry. Polecana jest osobom, które chodzą po górach i decydują się na mniej forsowny wysiłek w zimniejsze dni.

-Gruba- Zapewnia bardzo dobrą ochronę cieplną, lecz słabo odprowadza wilgoć. Idealnie się sprawdza w bardzo zimne dni, gdy ćwiczymy na zewnątrz. Nie należy jej jednak zakładać do bardzo intensywnego wysiłku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *